2012
Home page

Jump to
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

.January .....................................................................................................
2nd
Christmas Green Lane Special
Salisbury Plane
Youtube picture montage of the event
4th
Put meet (Northern)
Lord Derby, Odiham
map
16th
HBLRO Committee meeting
Crown Hotel, Alton
map
22nd
RTV - Aldermaston
Overall event winner: Tim Whishaw
Class 4: 1st place: Tim Whishaw2nd place: Hugh Duffett
Class 5: 1st Place: Garry White 2nd place: Simon Brown
Class 10: 1st Place: Jack Dewdney 2nd place: Russell Vare
Niall's charitable Spanner man award: Richard Aston (breakage - but not the car (for a change))

Setting out:
Steve Aston, Niall Banyard, Martin Millerin, Matt Hewitt
Clerk of the course: Niall Banyard
Som: Ian Parker
Scrutineer: Matt Hewitt
Chief Marshal: Matt Hewitt
Marshals: Ian Parker, Trevor Alexander
Full results
mapWinter Series 4
25th
Pub meet (Southern)
At the Hampshire Hogg
map
29th
BAMA: Rickshaw Ramble
Held at the Bramley training area (nr Basingstoke)
Thanks to Dave Scoffield (Clerk of the Course) and his dad John, Elton, Neil Tomlinson and the rest of the team for making this event run so smoothly
3 Hants & Berks teams took part
Youtube picture montage of the event
.February ...................................................................................................................................
1st
Put meet (Northern)
Lord Derby, Odiham
map
4th
HBLRO Annual Awards: Crown Hotel Alton
Thanks to all our members for braving the snow to attend the event, the committee trust that you enjoyed the evening as much as we did. Our newly crowned champions are:

Winter Series: 1st: Joe Stacey 2nd: Steve Aston
Summer Series: 1st: Hugh Duffett 2nd: Steve Aston
Red Leader: Neville Dewdney
Pilot Trophy: Joe Stacey
Performance Trophy: Hugh Duffett
Girls Own:
(best girl driver at the Summer Rally RTV): Sarah Duffett
Boys Own: (best bloke driver at the Summer Rally RTV): Neville Dewdney
Member of the Year: Steve Aston
Wally of the Year: Niall Banyard
Boobs Bust: Niall Banyard
Diff Busters (CCV at the Majors Memorial event): Tim Whishaw

Officials Awards:
1st Steve Aston
2nd: Matt Hewitt
3rd: Ian Parker
Photographs of the evening

Youtube picture montage of the evening
map
13th
HBLRO Committee meeting
Crown Hotel, Alton
map
19th
RTV - Hook End (Inter club event with the Somerset & Wilts LRO)
Overall event winner: Alan Braclik
Class 4: 1st place: Alan Braclik 2nd place: Hugh Duffett
Class 5: 1st Place: Joe Stacey 2nd place: Garry White
Class 7, 10 & 11 combined: 1st Place: Neville Dewdney 2nd Place: Jack Dewdney
Niall's charitable Spanner man award: Neville Dewdney (front wing peel back!)

Setting out:
Mark Ambler, Mark Furnell, Matt Hewitt
Clerk of the course: Mark Ambler & Matt Hewitt
Som: Ian Parker
Scrutineer: Mark Ambler
Chief Marshal: Mark Ambler
Marshals: Matt Hewitt, Mark Furnell, Ian Parker & Sarah Duffett
Full results
mapmap
26th
National Green Lane Clearance day
Sotherinhgton Lane (nr Butser Hill)
 
29th
Pub meet (Southern)
At the Hampshire Hogg
map
.March ........................................................................................................................................
7th
Put meet (Northern)
Lord Derby, Odiham
map
11th
RTV - Brick Kiln
Overall event winner: Hugh Duffett
Class 4: 1st place: Hugh Duffett 2nd place: Alan Braclik
Class 5: 1st Place: Garry White
Class 7 & 10 combined: 1st Place: Matt Hewitt 2nd Place: Martin Millerin
Niall's charitable Spanner man award: Martin Millerin (Wrong turn at gate 8 on section 2)

Setting out:
Steve Aston, Pete Brayford
Clerk of the course: Steve Aston
Som: Ian Parker & Sarah Duffett
Scrutineer: Andy Bunyan
Chief Marshal: Neville Dewdney
Marshals: Elton Jonsson, Ian Parker, Sarah Duffett, Andy Bunyan & Dave Scoffield
Full results
Photographs of the event
Youtube picture montage of the event
mapmap
12th
HBLRO Committee meeting
Crown Hotel, Alton
map
28th
Pub meet (Southern) - New venue - moving from the Hampshire Hogg to the Cormorant, Porchester
At the Cormorant Public House, 181 Castle Street, Portchester, Nr Fareham, PO16 9QX
map
31st
Green Laning - Salisbury Plane
Thanks to Neil Tomlinson for stepping in at short notice to put this event together. Nice to see new members Richard Burgess and Jonathan Pragnell out on their first event.
map
.April ...........................................................................................................................................
1st
Newbury 4x4 and Vintage Spares Day
Newbury Show ground
4th
Put meet (Northern)
Lord Derby, Odiham
map
8th
RTV & Drive around day - Hogmoor (nr Bordon)
Overall event winner: Dave Lindsey
Class 4: 1st place: Dave Lindsey 2nd place: Kevin Wood
Class 5: 1st Place: Joe Stacey 2nd place: Mark Ambler
Class 10: 1st Place: Martin Millerin 2nd Place: Russell Vare
Niall's charitable Spanner man award: Hugh Duffett (for getting wet feet)

Setting out:
Garry White, Chris Homewood, Steve Aston, Paul Thomas, Claire Smith, Keith McCoombe, Tim Whishaw & Kevin Wood
Clerk of the course: Garry White
Som: Ian Parker
Scrutineer: Mark Ambler
Chief Marshal: Chris Homewood
Marshals: Andy Banyard, Paul Thomas, Claire Smith, Sarah Duffett, Danni White

Navigational Event results:

Navigational event #1: 1st: Hugh Davies 2nd: Nick Grogan
Navigational event #2: 1st: Hugh Davies joint 2nd: Richard Burgess & Cary Osborn
Navigational event #3: 1st: Hugh Davies 2nd: Giles Smith
Overall navigational event winner: Hugh Davies
Navigational event officials: Mark Brazier, Elton Jonsson & Simon Newington
Drive around officials:
Sign on:
Anne Wood
Marshals:
Dave Scoffield, Pete Brayford & Arnie Jonsson
Full results
Photographs of the event
Youtube picture montage of the event

mapmap

16th
HBLRO Committee meeting
Crown Hotel, Alton
map
28th
Pub meet (Southern)
At the Cormorant Public House, 181 Castle Street, Portchester, Nr Fareham, PO16 9QX
map
.May ............................................................................................................................................
4th
Put meet (Northern)
Lord Derby, Odiham
map
5 - 7th
Hants & Berks LRO Spring Rally - Nelly's Dell
Overall event winner: Martin Millerin (taking the Dave Cuthbert Memorial Trophy)
Class 4: 1st place: Alan Braclik 2nd place: Jack Dewndey
Class 5: 1st Place: Garry White 2nd place: Mark Ambler
Class 7: 1st Place: Neville Dewdney 2nd Place: Alex Lyne
Class 9: 1st Place: Matt Hewitt 2nd place: Mark Furnell
Class 10: 1st Place: Martin Millerin 2nd place: Russell Vare
Niall's charitable Spanner man award: Richard Grey (the car park cruncher)

Clerk of the course: Joe Stacey
Som: Ian Parker
Scrutineer: Mark Ambler & Matt Hewitt
Chief Marshal: Elton Jonsson & Ian Parker
Marshals: Ian Joyce, Sarah & Hugh Duffett

Your TYRO winners are:
Driver of the day and overall event winner: William Osmond (0 points!)
1st in the adult class: Paul Stratford
2nd in the adult class: Hugh Davies
1st in the junior class: Alex Butcher
2nd in the junior class: Becca White
Runners up:
Julian Cheesman, Cary Osborn, Chris Davies, Shaun Osborn, Carl King
Setting out: Kevin & Anne Wood, Ian Joyce & Steve Aston
Clerk of the course:
Kevin Wood
Som: Anne Wood
Scrutineer: Joe Stacey & Garry White
Marshals: Richard Salter, Elton Jonsson, Ian Joyce & Jack Dewdney
Full results
Photographs of the TYRO
Photographs of the RTV
Youtube picture montage of the TYRO
Youtube picture montage of the RTV
mapmap
6th
Green Laning (Alton area)
Meeting up at the Spring Rally
Youtube picture montage of the event
 
14th
HBLRO Committee meeting
Crown Hotel, Alton
map
28th
Pub meet (Southern)
At the Cormorant Public House, 181 Castle Street, Portchester, Nr Fareham, PO16 9QX
map
.June ...........................................................................................................................................
4th
Green Laning
Basingstoke area
 
1 - 5th
ALRC National Rally - Belvoir Castle, Lincolnshire
Thanks to the ALRC the Lincolnshire LRC and the Peaks & Dukeries LRC for putting on such a good show

RTV results:
Mark Ambler: 7 points finishing 1st in class 5
Garry White: 14 points finishing 2nd in class 5
Dave Lindsey: 18 points finishing 18th in class 4
Kevin Wood: 24 points finishing 28th in class 4
Steve Aston: 27 points finishing 7th in class 5
Russell Vare: 37 points finishing 13th in class 10
Hugh Duffett: 42 points finishing 54th in class 4

CCV Results:
Tim Whishaw: 65 points finishing 26th in class 9
Mark Furnell: 85 points finishing 56th in class 9
Mark Ambler: 109 points finishing 1st in class 5

Comp Safari results:
Hugh Duffett: 1st in class 4
Mark Ambler: 1st in class 5
Mark Furnell: 9th in class 8
Richard Salter: 24th in class 9

Bicycle trial results:
Lewis Alexander: 15th overall

Perpetual awards:
Mark Ambler winning:
- Michen Industries Trophy (lowest scoring Range Rover in the CCV)
- Esso Uniflow Shield (lowest total time for Range Rover)
- North Yorkshire/South Durham Trophy (best combined result in the RTV, CCV and Comp)
- Off Roader Sports Shield (best combined results in RTV, CCV and Comp for a vehicle in the standard class)
Full results
Photographs of our champions
Youtube picture monage of the event
 
7th
Put meet (Northern)
Lord Derby, Odiham
map
18th
HBLRO Committee meeting
Crown Hotel, Alton
map
23/24th
Newham Annual Charity RTV - Plympton, Plymouth
Thanks to the Cornwall & Devon Land Rover Club for putting on another great event

HBLRO team 1 (Jack Dewdney, Alan Braclik & Hugh Duffett)
133 points and overall event winners

HBLRO team 3 (Mark Ambler, Joe Stacey & Garry White)
194 points and second place in class 5

HBLRO team 2 (Kevin Wood, Martin Millerin & Steve Aston)
242 points
Youtube picture montage of the event

map
28th
Pub meet (Southern)
At the Cormorant Public House, 181 Castle Street, Portchester, Nr Fareham, PO16 9QX
map
.July ............................................................................................................................................
1st
MSA Inter Regional TYRO
Tring
Youtube picture montage of the event
 
4th
Put meet (Northern)
Lord Derby, Odiham
map
7th
Green Laning  
16th
HBLRO Committee meeting
Crown Hotel, Alton
map
22nd
RTV - Winchester
Overall event winner: Garry White
Class 4: 1st place: Alan Braclik 2nd place: Dave Lindsey
Class 5: 1st Place: Garry White 2nd place: Joe Stacey
Class 7 & 10 combined: 1st Place: Russell Vare 2nd Place: Martin Millerin
Niall's charitable Spanner man award: Dave Scoffield (for a very very small cut on his leg)

Setting out:
Niall Banyard, Dave Scoffield, Andy Butcher, Steve Aston, Dave Lindsey, Martin Millerin, Paul Thomas and Claire Smith
Clerk of the course: Niall Banyard
Som: Ian Parker
Scrutineer: Andy Bunyan
Chief Marshal: Sarah Duffett
Marshals: Ian Parker, Andy Bunyan, Jack Dewdney, Dave Scoffield, Rosalie Shannon
Full results
Photographs of the event
Youtube picture montage of the event
mapmap
28th
Pub meet (Southern)
At the Cormorant Public House, 181 Castle Street, Portchester, Nr Fareham, PO16 9QX
map
.August ......................................................................................................................................
2nd
Put meet (Northern)
Lord Derby, Odiham
map
5th
Green Laning / Navigational Event (Salisbury Plane)
Massive thanks to Mark Brazier who put hours into setting up and running the event

Thanks also to Simon Newington and Elton Jonsson for assisting Mark

Results as follows (2 vehicles per team):

Blue Route: Target mileage - 75 miles
1st place with 77 miles vehicle 1 - Jonathan Pragnell / vehicle 2 - Richard Burgess
2nd place with 80 miles vehicle 1 - Hugh & Sarah Duffett / vehicle 2 - Steve & Catherine Aston
3rd place with 66 miles vehicle 1 - Bob Neville / vehicle 2 - Simon & Helen

Red Route: Target mileage - 65 miles
1st place with 62 miles vehicle 1 - Ashley Bartlett / vehicle 2 Hugh & Fiona Davies
2nd place with 71 miles vehicle 1 - Roger & Lucy Neald / vehicle 2 Richard Grindle
3rd place with 73 miles vehicle 1 - Julian Mallard / vehicle 2 Gavin Barnes

Green Route: Target mileage - 61 miles
1st place with 63 miles vehicle 1 - John Minty / vehicle 2 Les Legg
2nd place with 68 miles vehicle 1 - Neil Tomlinson / vehicle 2 Bernie Stevens
3rd place with 73 miles vehicle 1 - Julian Mallard / vehicle 2 Gavin Barnes

 
13
HBLRO Committee meeting
Crown Hotel, Alton
map
24 - 27th
RTV -& Summer Rally - Hook End

Your night trial (Saturday evening) winners are:

Overall event winner: Garry White
Long wheelbase class: 1st: Garry White 2nd: Steve Aston
Short wheelbase class: 1st: Jack Dewdney 2nd: Hugh Duffett
Leaf sprung class: 1st: Neville Dewdney 2nd: Ashley Bartlett
Setting out: Matt Hewitt & Mark Ambler
Clerk of the course: Matt Hewitt
Som: Ian Parker
Scrutineer: Mark Ambler
Marshals: Mark Furnell, Claire Furnell, Ian Parker, Roger Hardwick, Claire Smith, Paul Thomas, Ian Joyce, Dave Scoffield & Andy Bunyan

Your RTV (Sunday) winners are:

Overall event winner: Jack Dewdney
Class 2: 1st place: Alastair Cox
Class 4: 1st place: Jack Dewdney 2nd place: Hugh Duffett
Class 5: 1st Place: Garry White 2nd place: Steve Aston
Class 7: 1st Place: Neville Dewdney 2nd Place: Ashley Bartlett
Setting out: Matt Hewitt & Mark Ambler
Clerk of the course: Matt Hewitt
Som: Ian Parker
Scrutineer: Mark Ambler
Marshals: Mark Furnell, Sarah Duffett, Ian Parker, Mark Furnell, Paul Thomas, Claire Smith, Roger Hardwick & Ian Joyce


Your TYRO (Monday) winners are:

Overall event winner: Niall Banyard
Licensed class: 1st place: Niall Banyard 2nd place: Roger Hardwick
Unlicensed class: 1st place: Julian Cheesman 2nd place: Chris Davies
Setting out: Kevin Wood, Steve Aston & Roger Hardwick
Clerk of the course: Kevin Wood
Som: Ian Parker
Scrutineer: Mark Ambler
Marshals: Anne Wood, Matt Hewitt, Paul Thomas and Claire Smith
Full results
Photographs of the event
Youtube picture montage of the event
mapmap
26th
Green Laning
Pangbourne area - finishing at the Summer Rally
 
28th
Pub meet (Southern)
At the Cormorant Public House, 181 Castle Street, Portchester, Nr Fareham, PO16 9QX
map
.September ...............................................................................................................................
2nd
Hampshire Horse Watch Charity Event (Marshalling)
Farleigh Wallop (nr Basingstoke)
map
6th
Put meet (Northern)
Lord Derby, Odiham
map
10th
HBLRO Committee meeting
Crown Hotel, Alton
map
23rd
RTV - Steep Marsh
Overall event winner: Garry White
Class 4: 1st place: Jack Dewdney 2nd place: Hugh Duffett
Class 5: 1st Place: Garry White 2nd place: Steve Aston
Class 7: 1st Place: Ashley Bartlett 2nd Place: Alex Lyne
Class 10: 1st Place: Andy Bridger 2nd place: Russell Vare
Niall's charitable Spanner man award: Martin Millerin (for making a right song and dance about driving his 110 up the hill to get out of the site)

Setting out:
Ashley Bartlett, Hugh Davies, Hugh Duffett, Ian Joyce, Barrie Webb, Steve Aston & Alan Braclik
Clerk of the course: Neville Dewdney
Som: Sarah Duffett
Scrutineer: Richard Salter
Chief Marshal: Neville Dewdney
Marshals: Sarah Duffett, Richard Salter, Martin Millerin, Joe Stacey, Allan Strachan, Alan Braclik
Full results
Youtube picture montage of the event
mapmap
31st
Pub meet (Southern)
At the Cormorant Public House, 181 Castle Street, Portchester, Nr Fareham, PO16 9QX
map
.October .......................... .........................................................................................................
4th
Put meet (Northern)
Lord Derby, Odiham
map
6 - 7th
BAMA Road Master
BAMA and the Scottish Land Rover Owners Club present the event
 
13 - 14th
Mendips Challenge - Lambs Leer, West Harptree

RTV results:
Alan Braclik: 1st in class 4
Dave Lindsey: 10th in class 4
Kevin Wood: 16th in class 4
Hugh Duffett: 23rd in class 4
Mark Ambler: 3rd in class 5
Steve Aston: 9th in class 5
Hugh Davies: 10th in class 5
Ashley Bartlett: 2nd in class 2 & 7 combined

Youtube picture montage of the event
 
15th
HBLRO Committee meeting
Crown Hotel, Alton
map
21st
RTV & Driving Day - Slab Common

Clerk of the course: Mark Ambler
Catering: Spoit4choice
Full results
Youtube picture montage of the event
mapmap
27th
HBLRO - AGM
Crown Hotel, Alton

Your new committee are:

Chairman: Steve Aston
Treasurer: Sarah Duffett
Secretary: Elton Jonsson
Membership secretary: Kevin Wood
Competition Secretary: Mark Ambler
Rights of way officer: Julian Mallard
New letter editor: Steve Kirby
ALRC liaison: Steve Kirby
Social & Camping Secretary: Niall Banyard

Club officers:

Child Protection officer: Anne Wood
Health & Safety officer: Niall Banyard
Website editor: Ian Parker
Club Shop: Heather Joyce
Auditors: Anne Wood
BAMA Liaison officer: Neil Tomlinson
Challenge events secretary: Richard Salter

map
29th
Pub meet (Southern)
At the Cormorant Public House, 181 Castle Street, Portchester, Nr Fareham, PO16 9QX
map
.November ................................................................................................................................
1st
Put meet (Northern)
Lord Derby, Odiham
map
11th
Green Laning
 
12th
HBLRO Committee meeting
Crown Hotel, Alton
map
18th
RTV - Aldermaston
Overall event winner: Andy Bunyan
Class 4: 1st place: Kevin Wood 2nd place: Dave Lindsey
Class 5: 1st Place: Garry White 2nd place: Steve Aston
Class 7 & 10 combined: 1st Place: Andy Bunyan 2nd Place: Martin Millerin
Niall's charitable Spanner man award: Steve Aston & Hugh Davies (Discovery roll over whilst being recovered)

Setting out:
Ian Joyce, Matt Hewitt, Pete (mate) Brayford, Niall Banyard, Allan Strachan, Dave Lindsey, Steve Aston & Hugh Davies
Clerk of the course: Matt Hewitt
Som: Sarah Duffett
Scrutineer: Matt Hewitt
Chief Marshal: Mark Furnell
Marshals: Neville Dewdney & Dave Scoffield
Full results
Youtube picture montage of the event
mapmap
28th
Pub meet (Southern)
At the Cormorant Public House, 181 Castle Street, Portchester, Nr Fareham, PO16 9QX
map
.December ................................................................................................................................
6th
Put meet (Northern)
Lord Derby, Odiham
map
10th
HBLRO Committee meeting
Crown Hotel, Alton
map
16th
BAMA Event, RTV & TYRO - Longmoor Camp (nr Bordon)

Thanks to Bernie Stevens and the BAMA organisation for inviting us to join them at the Longmoor camp today

Your RTV winners are:
Overall event winner: Martin Millerin
Class 4: 1st place: Kevin Wood 2nd place: Jack Dewdney
Class 5: 1st Place: Steve Aston 2nd place: Joe Stacey
Class 10: 1st Place: Martin Millerin 2nd Place: Andy Bridger
Niall's charitable Spanner man award: Hugh Davies (for breaking a prop shaft on the way home after helping to set up)

Clerk of the course: Garry White

Your TYRO winners are:
Overall event winner: William Osmond
Junior placings: 1st: William Osmond, 2nd: Alex Butcher, 3rd: Morgan Banyard, 4th: Tom Vaughan
Adult placings: 1st: Max Childs, 2nd: Julian Cheesman, 3rd: Rose Shannon
Clerk of the course: Niall Banyard
Full results
Photographs of the event
Youtube picture montage of the event

mapmap
30th
Christmas Green Laning
Salisbury Plane