Back to home page

2010
Jan 2nd Christmas Green Laning - Salisbury Plain Area
Photographs of the event
         
Jan 23rd Rickshaw 2010 (1st round of the BAFMA Championship season) - Longmoor Camp.          
Jan 31st RTV: CHICHESTER QUARRY
Overall event winner: Alasdair Cox, runner up: Tim Whishaw
Class 5: 1st place: Joe Stacey 2nd place: Garry White
Class 4/10: 1st place: Alasdair Cox 2nd place: Tim Whishaw

Clerk of the course: Mark Ambler
Full scores
Photographs of the event
map series number Event Times  
Feb 14th RTV/DRIVE AROUND: SLAB COMMON
Overall event winner: Hugh Duffett, runner up: Andy Bunyan
Class 5: 1st place: Joe Stacey 2nd place: Mark Ambler
Class 4/10: 1st place: Hugh duffett 2nd place: Richard Salter
Class 7: 1st place: Andy Bunyan 2nd place: Neville Dewdney

Clerk of the course: Mike Fitzgerald
Full scores
Photographs of the event
Youtube picture montage of the day
map series number Event Times
Feb 20th HBLRO Annual Awards. Crown Hotel Alton.
Thanks to all our members who attended the event, the committee trust that you enjoyed the evening as much as we did. Our newly crowned champions are:
Winter Series: Andy Bunyan
Summer Series: Hugh Duffett
Tyro Trophy: Lucy Dewdney
Red Leader: Andy Bunyan
Pilot Trophy: Joe Stacey
Performance Trophy: Tim Whishaw
Member of the Year: Richard Salter
Wally of the Year: Henry Cox
Boobs Bust: Joe Stacey
Mike Wolf Challenge: Henry Cox
Officials Awards: 1st Ian Parker 2nd: Sarah Duffett 3rd Mike Fitzgerald

Photographs of the event
map        
Feb 28th Spring 2010 National Green Lane Day (Rotherwick)          
Mar 21st RTV: NELLYS DELL
Overall event winner: Hugh Duffett, runner up: Henry Cox
Class 5: 1st place: Mark Ambler 2nd place Garry White
Class 4: 1st Place: Hugh Duffett 2nd Place Henry Cox
Class 7/10: 1st Place: Neville Dewdney 2nd Place Jack Dewdney

Clerk of the Course: Tim Whishaw
Full scores
Photographs of the event
Youtube picture montage of the day
map series number Event Times  
Apr Newbury sort out
Youtube picture montage of the day
         
Apr 18th RTV: HOOK END FARM (Pangbourne)
Overall event winner: Tim Whishaw, runner up: Hugh Duffett
Class 5: 1st place: Jerry Vernon 2nd place: Steve Aston
Class 4: 1st place: Tim Whishaw 2nd place: Hugh Duffett
Class 10: 1st place: Jack Dewdney 2nd place:
Russell Vare

Clerk of the Course: Mark Ambler

Full scores

Photographs of the event

Youtube picture montage of the day
map number Event Times camping
Apr 30th - 4th May Green Laning and Social weekend.
Although the weekend proved to be a little over cast and damp the event was well supported with a very enjoyable green lane event taking in some scenic lanes to the South West of Salisbury with a pleasent lunch stop at a pub in Sixpenny Handley. Our thanks to Hugh Duffett for organising the camping and to Neil Tomlinson and Julian Mallard for sorting out the green lane route
Youtube picture montage of the event
map       camping
May 15th BAFMA (British Armed Forces Motoring Association) - Enduring Rover 2010
Hants & Berks LRO assisted 35 militiary teams to test their driving and navigational skills with:

- A 2.5km continuous trial
- An 8 section RTV

The event was organised and operated by the following members:
Friday setting out: Elton Jonsson, Arne Jonsson, Paul Thomas, David Scoffield, John Scoffield, Nick Woodage, Simon Newington & Pete Brayford

Saturday Marshalling and assistance: Niall & Morgan Banyard, Neil Tomlinson, Graham Sumner, Andy Bridger, Elton Jonsson, Arne Jonsson, Paul Thomas, David Scoffield, John Scoffield, Nick Woodage, Simon Newington & Pete Brayford
         
May 27th - 31st ALRC National Rally 2010
Hosted by the Cornwall and Devon LRC. Newnham Park, nr Plymouth.

After a great weekend of trialling and socialising we are pleased to summarise our members final standings:
Alasdair Cox:..........64 points in the RTV finishing 61st overall and placing him 28th in class 4
David Lindsay:........54 points in the RTV finishing 36th overall and placing him 9th in class 10
Garry White:..........58 points in the RTV finishing 45th overall and placing him 5th in class 5
Henry Cox:.............67 points in the RTV finishing 71st overall and placing him 29th in class 4
Hugh Duffett:........53 points in the RTV finishing 33rd overall and placing him 13th in class 4
Ian Clist:................23 points in the TYRO placing Ian:-
...................................1st place in the licensed LWB class
...................................1st place in the Land Ranger Services Cup
Joe Stacey:............60 points in the RTV finishing 52nd overall and placing him 7th in class 5
............................... ...Also placing Joe the 3rd highest Discovery in the RTV
Kevin Wood:...........63 points in the RTV finishing 59th overall and placing him 26th in class 4
Mark Ambler:.........46 points in the RTV finishing 14th overall and placing him 2nd in class 5 also placing him:-
...................................1st place in the North Wales Land Rover Club Diesel RTV Trophy
..............................96 points in the CCV finishing 92nd overall and placing him 2nd in the Michen Industries Trophy
..............................for Range Rovers class also placing him:-
...................................1st place in class 5
..............................30th overall position in the Comp Safari also placed Mark:-
...................................1st place in class 5
...................................1st place in the Yorkshire Cup
...................................1st place in the Esso Uniflow Sheild
...................................1st place Off Roader Sports Sheild
Matt Hewitt:..........43 points in the RTV finishing 8th overall and placing him 4th in class 9
..............................80 points in the CCV finishing 71st overall and placing him 66th in the 'special' class
Richard Salter:......64 points in the RTV finishing 61st overall and placing him 11th in class 10
..............................104 points in the CCV finishing 99th overall and placing him 6th in class 4
Russell Vare:.........82 points in the RTV finishing 100th overall and placing him 15th in class 10
Steve Aston:.........69 points in the RTV finishing 78th overall and placing him 12th in class 5
...................................Also placing Steve the 8th highest Discovery in the RTV
Tim Whishaw:........49 points in the RTV finishing 23rd overall and placing him 6th in class 4
.................................. Also placing Tim 9th in the 'standard' vehicle class
Trevor Alexander: 61 points in the RTV finishing 55th overall and placing him 10th in class 10Tim, Mark & Hugh finished 3rd as a nominated team in the 'Lincolnshire LRC RTV Team Trophy'And finally well done to Lewis Alexander for his brilliant 12th position in the Bike Trial for ages 8 to 11 years

North Wales Land Rover Club Diesel RTV Trophy - for the highest placed standard class diesel
Yorkshire Cup - Lowest Comp Safari time in a standard class Land Rover
Esso Uniflow Sheild - Lowest Comp Safari time in a Range Rover
Off Roader Sports Sheild - Best result in RTV, CCV and Comp Safari
Full scores
Photographs from the event
Youtube montage of the event
         
June 6th GREEN LANING DAY
Event guide: Julian Mallard
         
June 13th RTV: KINGSCLERE (located between Basingstoke & Newbury)
Overall event winner: Hugh Duffett runner up: Garry White
Class 4: 1st place: Hugh Duffett 2nd place: Tim Whishaw
Class 5: 1st place: Garry White 2nd place: Richard Aston
Class 7 & 10 combined: 1st place: Jack Dewdney 2nd place: Richard Salter

Clerk of the Course: Steve Aston

Setting up: Steve, Elton, Kevin, Ian, Mark, Matt
Full scores
Photographs of the event
Youtube picture montage of the event
map number



Event Times

 
June 26th - 27th CHARITY RTV: Cornwall & Devon event hosted by Wye & Welsh
Team #1 : Mark Ambler, Matt Hewitt, Tim Whishaw - 4th place
Team #2 : Hugh Duffett, Richard Salter, Kevin Wood - 12th place
Photographs of the event
         
July 17th GREEN LANING DAY
Event guide: Julian Mallard
Route: Salisbury Plain
         
July 25th RTV: CHICHESTER QUARRY
Overall event winner: Steve Aston runner up: Kevin Wood
Class 4: 1st place: Kevin Wood 2nd place: Trevor Alexander
Class 5: 1st place: Steve Aston 2nd place: Richard Aston
Clerk of the Course: Hugh Duffett

Setting up: Barrie Webb, Tim Whishaw, Ethan Gardner, Ian Parker, Hugh Duffett, Arne Jonsson, Elton Jonsson, Neil Tomlinson,
Full scores
Photographs of the event
Youtube picture montage of the event
map
number Event Times
Aug 28th - 30th
SUMMER RALLY & RTV: HOOK END FARM (Pangbourne)
What a weekend!!
A great weekend of social events and of course our brilliant night trail on Saturday evening and our 8 section RTV on Sunday
A big thank you to Mark Ambler and his crew for putting on such a fantasic weekend. Also thanks to Julian for coordinating our green lane event finishing at Hook End.
Event results (in short format):
Night trial (Saturday)
Overall event winner: Steve Aston runner up: Hugh Duffett

Summer Rally RTV (Sunday)
Overall event winner: Jack Dewdney
Class 4 & 10 combined - 1st place: Jack Dewdney 2nd place: Hugh Duffett
Class 5 first place: Steve Aston 2nd place: Ethan Gardner
In the Ladies competition:
First place: Sarah Duffett 2nd place: Anne Wood
Spanner man: Neville Dewdney (broken halfshaft)
Full scores

Photographs of the event
Youtube picture montage of the event
map number Event Times  
Sept 5th Hampshire Horsewatch Charity Ride 2010
Thanks to Elton Jonsson, Arnie Jonsson, Steve Aston (& Hannah), Niall Banyard, David Scoffield and Neil Tomlinson for their assistance today at the Hampshire Horsewatch Charity Ride.With our assistance the organisers smoothly ran an event enabling over horse 120 riders enjoy some prime Hamsphire Country side whilst contributing to a very valid cause.
         
Sept 12th RTV & Drive around day - Broxhead Common (Nr Bordon)
Thanks to all of our club members who made the day run so smoothly and of course to our guests who joined us on our drive around day.

Overall event winner: Jack Dewdney
Class 7 & 10 combined - 1st place: Jack Dewdney 2nd place: Neville Dewdney
Class 4: 1st Place: Trevor Alexander
Class 5 first place: Garry White 2nd place: Mark Ambler
Spanner man: Joe Stacey (multiple bumps, breaks and dents)

Full scores

Photographs of the event

Youtube picture montage of the day
map series number Event Times  
Sept 18th Major Memorial CCV - Eastnor Castle
Photographs of the event
         
Oct 9th MENDIP CHALLENGE 2010
Over the weekend of the 9th and 10th of October members of Team HBLRO made their annual trip to the Somerset & Wilts Mendip Challenge, our results are as follows:
Mark Ambler scooped 1st in class 5
Steve Aston 14th in class 5
Ethan Gardner 16th in class 5
Hugh Duffet 6th in class 4
Kevin Wood 17th in class 4
Tim Whishaw was placed 24th in class 9 for CCV
Well done to all those that took part.
         
Oct 9th GREEN LANING DAY
Event guide: Julian Mallard
         
Oct 23rd (Saturday) A G M
Thanks to all those who attended the 2010 AGM your support as always is very valued.

We are very pleased to confirm that there are no changes to the committee members going forward into 2011
         
Oct 31st RTV & Drive around day - Slab Common (Nr Bordon)
A massive thanks to all our club members to turned out to help set up and to marshall the drive around day and our RTV over the weekend. And of course a massive thanks to all those who braved the rain to come and play with us at the site on Sunday, it was definatly a day for your full wet gear...


RTV Overall event winner: Joe Stacey
RTV Class 4: 1st Place: Hugh Duffett 2nd Place: Kevin Wood
RTV Class 5: 1st Place: Joe Stacey 2nd Place: Garry White
RTV Class 7 & 10 combined - 1st place: Dave 'Kiwi' Lindsey 2nd Place: Jack Dewdney
Spanner man: Steve Aston (for running the 11 gate over on section 8)

Setting Out: Tim Whishaw, Hugh Duffett, Richard Salter, Josh Folkes, Steve Aston Joe Stacey & Phil

RTV COC: Tim Whishaw SOM: Sarah Duffett Scrutineer: Garry White
Drive around COC: Richard Salter.
Full scores

Photographs of the event

Youtube picture montage of the event
map series number Event Times  
Oct 31st National Green Lane Clearance Day          
Nov 5th - 7th Driving Force 2010
We are very pleased to annouce that driving against other MSA affiliated clubs and against Army and Police teans our very own Elton Jonsson (with the navigational skills of Mr Steve Tanner) finished in second place overall at Driving Force 2010 a 2 day navigational event.

Well done Elton
         
Nov 20th GREEN LANING DAY
Event guide: Julian Mallard
         
Nov 21st RTV & CCV: ALDERMASTON
RTV Overall event winner: Joe Stacey
RTV Class 4 & 10 combined: 1st Place: Hugh Duffett 2nd Place: David 'Kiwi' Lindsey
RTV Class 5: 1st Place: Joe Stacey 2nd Place: Garry White CCV Overall event winner: Mark Ambler
2nd Place: Mark Furnell
3rd Place: Tim Whishaw
4th Pace: Richard Salter

Spanner man: Richard Salter
Special 'pot noodle' prise to Chris Wood for 'spot Nev' club magazine competition
Setting Out: Steve Aston, Kevin Wood, Mark Ambler, Matt Hewitt, Mark Furnell

Steve Aston - COC, Matt Hewitt - CM, Sarah Duffett - SOC, Mark Ambler - Scrutineer, Marshals - Kevin Wood
Full results

Youtube picture montage of the event
map series number Event Times  
Nov 28th Mike Wolfe Challenge 2010

Another superb event, many thanks to Muddy Bottom for being such a great venue, to all of our members who assisted in setting up the event on Saturday and for marshalling on Sunday and of couse a big thanks to all the competitors who braved the cold and came along and took part on Sunday.

Congratulations to Nick Anderson & Neville Hudd for winning the Non-ALRC class and taking home the Mike Wolfe Trophy and also congratulations to Hugh Duffett & Tim Whishaw for winning the ALRC class and taking the Hants & Berks ALRC Challenge Trophy at its inaugural event... well done to you all.

Special thanks to Richard Salter for all his hard work in pulling the whole event together.
Photographs of the event
Youtube picture montage of the event
Youtube video of the event
         
Dec 12th RTV: NELLYS DELL
Overall event winner: Matt Hewitt
Class 4 & 10 combined - 1st place: Jez Kerswill 2nd place: Mike Fitzgerald
Class 5: 1st Place: Richard Aston 2nd place: Ethan Gardner
Spanner man: Richard Aston (smashed rear and a broken front diff)


Clerk of the Course: Hugh Duffett
Setting up: Hugh Duffett, Tim Whishaw, Barrie Webb, Josh Folkes, Steve Aston
Hugh Duffett - COC, Sarah Duffett - CM, Ian Parker - SOC, Matt Hewitt - Scrutineer, Marshals - Joe Stacey, Ian Parker, Sarah Duffett
Full results

Youtube picture montage of the event
map series number Event Times